Vyberte stranu

Ako sa starať o popáleniny 1. až 3. stupňa?

od júl 24, 2020

Popálenina je poškodenie kože teplom (oparením, kontaktom s ohňom či iným zdrojom tepla), chemickými látkami, elektrickým prúdom alebo žiarením. U detí sa najčastejšie jedná o popáleniny teplom.

Závažnosť stavu závisí na rozsahu, lokalizácii, stupni poškodenia tkaniva a na príčine popáleninového úrazu. Ďalšími dôležitými faktormi sú vek a komorbidity pridruženej choroby postihnutého. Stupeň poškodenia kože závisí na teplote, ktorej je vystavená a na dobe pôsobenia. V prípade chemických látok záleží na ich type a koncentrácii.

Prejavy popálenín:

1. stupeň

Dochádza k povrchovému poškodeniu kože. Najčastejšie sú popáleniny od slniečka. Koža je začervenaná, teplá, bolestivá a bez, alebo s miernym opuchom. Väčšinou sa rýchlo zahojí bez následkov, avšak môže sa prehĺbiť na stupeň II.

2. stupeň

Prejavuje sa tvorbou pľuzgierov. Tkanivo pod pľuzgierom je naružovelé. Čím hlbšie postihnutie zasahuje, tým tmavší je odtieň červenej farby. Rana je bolestivá, na dotyk citlivá a hojí sa aj niekoľko týždňov. Často zostáva jazva.

3. stupeň

Dochádza ku strate kože v celej jej hrúbke a mimo iné ku zničeniu nervových zakončení, popálenina je teda nebolestivá. Rana sa hojí mesiace a zostávajú po nej jazvy.

Postup ošetrenia:

Popáleniny sú veľmi citlivé, a preto je aj ich ošetrenie často bolestivé. V akútnej fáze rany aplikujte ActiMaris Sensitiv roztok vo forme obkladu po dobu 30 minút, aspoň 2x denne. Početnosť aplikácií však nie je obmedzená, častejšiu aplikáciu odporúčame hlavne v prvých hodinách po popálení. V tejto fáze rany, vzhľadom ku zvýšenej citlivosti, neodporúčame používať ActiMaris Forte roztok ani ActiMaris gél.

Pokiaľ je už vytvorené nové tkanivo a citlivosť rany nie je tak značná, je možné k roztoku pridať i ActiMaris gél. Roztokom navlhčíte sterilné krytie (gázu), priložíte na ranu a necháte 15-20 minút pôsobiť. Potom na ranu nanesiete ActiMaris gél v súvislej vrstve 1-2 mm a zakryjete sterilným krytím.

Aby krytie neprischlo k rane a jeho následné odstránenie nenarušilo naštartovaný proces hojenia, odporúčame po nanesení gélu priložiť na ranu najskôr napr. tzv. mastný tyl (možno zakúpiť bežne v lekárni) a až následne ranu prekryť sterilným krytím.

 

Čo je ActiMaris a prečo tak dobre funguje? pozrite si inštruktážne video (TV Prima 5 min).

Ďalšie články

Zápaly horných dýchacích a prehĺtacích ciest

Zápaly horných dýchacích a prehĺtacích ciest

Zápaly horných dýchacích ciest a prehĺtacieho traktu sú jedným z najčastejších ochorení v živote každého človeka. Prejavy sa líšia v závislosti od toho, či ide o akútne prebiehajúce alebo chronické ochorenie. Akútne ochorenie vzniká rýchlo, trvá krátko a je...

Ako ošetrovať preležaniny (dekubity)?

Ako ošetrovať preležaniny (dekubity)?

Preležaniny (dekubity) sú miesta lokálneho poranenia kože, prípadne aj tkaniva pod ňou. Ku vzniku preležanín dochádza dlhodobým tlakom či kombináciou tlaku a trenia v určitej oblasti povrchu tela. Príčiny: V závislosti od polohy tela dochádza v miestach neustáleho...

Výsledky dotazníka “Hodnotenie prípravkov ActiMaris”

Výsledky dotazníka “Hodnotenie prípravkov ActiMaris”

Naši zákazníci sú pre nás veľmi dôležití, preto sme sa rozhodli spýtať sa na spätnú väzbu na prípravky ActiMaris priamo ich. Rozoslali sme teda dotazník na účinnosť prípravkov ActiMaris a celkovo sme získali 285 odpovedí. Týmto vám veľmi ďakujeme všetkým, ktorí ste sa...

Zistiť viac

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.