Parodontitída, ľudovo paradontóza, je po zubnom kaze druhým najrozšírenejším ochorením ďasien, ku ktorému dochádza v dutine ústnej. Napriek tomu, že má podobné príčiny, následky parodontitídy sú niekoľko násobne rozsiahlejšie a celkovo ide v poslednej fáze o ochorenie pomerne závažného charakteru. Naviac môže prebiehať skryto a nepozorovane, a preto pre vaše zuby predstavuje hrozbu, ktorej je potrebné predchádzať.

Pozor na zápal ďasien !

Z lekárskeho hľadiska ide o zápal závesného aparátu zubu objavujúci sa v ďasne v tesnom okolí zubu a postupne sa rozširuje smerom k jeho koreňu. Predzvesťou parodontitídy je zápal ďasien, kedy dochádza k rozrušeniu väzivových vlákien. Tie za normálnych podmienok chránia zuby, ale po ich narušení vzniká takzvaný patologických chobot ďasna. Je to priestor okolo zubu, v ktorom sa hromadia zvyšky jedla a s nimi spojené baktérie.V danom mieste sa postupne tvorí zubný kameň a baktérie ďalej napadajú ďasná, čím postupne dochádza k úplnému zničeniu závesného aparátu a k deštrukcii okolitej kosti. “ vysvetľuje MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentálnej kliniky “Jan Stuchlík”.

Zápal ďasien sa môže prejavovať krvácaním a opuchnutím ďasien a možný zápachom z úst. Následne dôjde k obnaženiu zubných krčkov, zuby sa môžu začať kývať a pri pokročilej parodontitíde dochádza aj k ich strate. Bohužiaľ je porodontitída proces nevratný, a teda je včasná návšteva zubára viac než žiadúca.

Choroba je vždy spôsobená zanedbaním kvalitnej a efektívnej starostlivosti o chrup, teda nedostatočnou dentálnou hygienou ako doma, tak v rukách profesionála. „Zápal ďasien je daný hlavne zlou hygienou, ktorá je často spôsobená nesprávnou technikou čistenia chrupu a absenciou používania medzizubných kefiek a dentálnej nite. Je potrebné si uvedomiť, že zub má päť plôšok, ktoré je potrebné vyčistiť, nie len tri,“ upozorňuje Humpolíčková. Často je parodontitída spájaná s dedičnosťou, tá ale v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Samozrejme, je možné, že existujú určité dispozície, ale aj tak to nie je nič, čo by správna a dôkladná hygiena nevyriešila. Ako zubári často hovoria, „čistý chrup sa neskazí, bez ohľadu na vašu genetickú informáciu.” Čo ale chorobu ovplyvniť môže, je fajčenie. Silní fajčiari sú tak k vzniku parodontitídy náchylnejší.

Prevencia je jediná cesta

Ako už bolo zmienené, najlepším spôsobom, ako sa parodontitíde vyhnúť je prevencia. Tá spočíva v kvalitnej starostlivosti o chrup, dentálnej hygiene vykonávanej denne doma a v pravidelných preventívnych prehliadkach u zubára. Zásadné by mali byť aj návštevy u profesionálneho dentálneho hygienistu, zhruba dva až tri krát za rok. Práve profesionálna dentálna hygiena je jedným z hlavných liečebných procesov terapie ako zápalu ďasien, tak aj samotnej parodontitídy.

Ďalšou novou možnosťou prevencie aj liečby zápalu ďasien a parodontitídy je používanie roztokov a gélu na báze aktívneho kyslíka a morskej vody. Aktívny kyslík pri kontakte so sliznicou veľmi rýchlo ničí nahromadené baktérie, prípadne plesne a tým prirodzene dezinfikuje ústnu dutinu a znižuje zápal. Morská soľ má taktiež dezinfekčné účinky a naviac obsahuje až 80 minerálnych látok (najviac horčíku, jódu,..), ktoré ďalej napomáhajú procesu hojenia.

Zdroj: ulékaře.cz
ActiMaris AG, Švajčiarsko,  www.actimaris.cz

PREUKÁZANÁ ÚČINNOSŤ PROTI:
ACTIMARIS TESTOVANÝ ŠTÁTNYM ZDRAVOTNÝM ÚSTAVOM
2017, 2018 ,2019
Ešte máme skladom!
ZNIČENIE PATOGENOV
DEKONTAMINÁCIA SLIZNÍC
PREVENCIA
VÍRUSOM
BAKTÉRIAM
PLESŇAM
SPÓRAM
KÚPIŤ