jakfunguje-actimaris-1

ActiMaris v sebe spája 3 hlavné prvky, ktoré sa podieľajú na jeho vynikajúcich účinkoch na hojenie rán:

jakfunguje-actimaris-2

Singletový / aktívny kyslík

Kyslík hraje jednu z najdôležitejších rolí pri hojení rán! Rýchlosť hojenia rán je teda závislá na dodávke kyslíku. Ischemické rany sa hoja zle a dlho a je tu naviac omnoho väčšia pravdepodobnosť vzniku infekcie. Väčšina rán v skutočnosti trpí zníženým prísunom kyslíka. To má za následok taktiež  menší prísun potrebnej energie, ktorá je dôležitá pre tvorbu nového tkaniva. Pri nedostatku kyslíka a energie sa proces hojení výrazne predlžuje. Klasickým príkladom nedostatočného prísunu kyslíka sú najmä zle sa hojace rany, ako sú vredy, infekčné rany, píšťaly a dekubity.

Singletový kyslík – šetrne čistí a dezinfikuje rany:

Singletový kyslík 1O2 je jedným z najúčinnejších baktericídnych a virocídnych činidiel, ktoré hraje významnú úlohu v mnohých prírodných chemických a biologických procesoch (Lang et al. 2006).

jakfunguje-actimaris-3Singletový kyslík je jedna z foriem vysoko aktívneho kyslíka, ktorá sa vyznačuje veľkým množstvom energie. Ide o molekulu kyslíka v elektronicky excitovanom stave. Je menej stabilný než bežný kyslík (O2) a tým pádom rýchlo reaguje s ďalšími molekulami. Pri kontakte s kožou, sliznicou alebo spodinou rany okamžite spúšťa reakciu tým, že na seba viaže elektróny z membrán baktérií, vírusov a pliesní. Tým ničí ich štruktúru celých mikroorganizmov. Pôsobí tak ako vysoko účinné, prírodné a šetrné antimikrobiálne činidlo. Proti singletovému kyslíku nemajú baktérie a vírusy účinnú obranu.

Singletový kyslík vzniká taktiež v rade bežných reakcií v organizme ako súčasť obranného mechanizmu proti mikroorganizmom. Oxiduje (spaľuje, ničí) nežiaduce mikroorganizmy a efektívne tak dekontaminuje telo.

Veľkou výhodou singletového kyslíka je ďalej fakt, že baktérie či iné mikroorganizmy nevykazujú rezistenciu voči 1O2 (oproti napr. antibiotikám) a sú touto formou kyslíka účinne a úplne inaktivované. Aplikácia singletového kyslíka pri hojení rán a zápalov tak môže byť opakovaná a dlhodobá bez straty účinku.

Vysoká dezinfekčná účinnosť aktivneho kyslíka bola taktiež preukázaná významnými štátnymi inštitúciami, napríklad americkou FDA (Food and Drug Administration) aj nezávislými laboratóriami. Medzi ne patrí aj svetovo uznávané certifikačné laboratórium švajčiarskej spoločnosti SGS (Société Générale de Surveillance).

Vďaka veľmi rýchlemu nástupu dezinfekčného účinku singletového kyslíka (30 s – 1 min) je ActiMaris® zvlášť vhodný pre čistenie rán, kože a slizníc.

jakfunguje-actimaris-4 jakfunguje-actimaris-5

Singletový kyslík – podporuje a urýchľuje hojenie rán:

Pri kontakte s kožou alebo spodinou rany ActiMaris postupne uvoľňuje singletový kyslík a tým znižuje zápalové reakcie, podporuje tvorbu nového tkaniva, jeho cievne zásobenie, granuláciu a epitelizáciu. Táto podpora vzniku nového tkaniva je zvlášť dôležitá pri chronických, zle sa hojacich rán (vredy, dekubity, popáleniny, a podobne)

Oxidačný efekt singletového kyslíka 1O2 naviac výrazne pôsobí na neutralizáciu zápachu rán.

Singletový kyslík – dodáva rane kyslík a energiu:

Väčšina rán a poranení trpí nedostatkom kyslíka. Proces hojenia teda v týchto prípadoch prebieha v hypoxii, t.j. za zníženého prísunu kyslíka. Bunkové mitochondrie v dôsledku hypoxie nie sú schopné vyrobiť dostatočné množstvo energie na opravu buniek a k výstavbe nového tkaniva. Proces hojenia sa tak spomaľuje. Nedostatok kyslíka v rane so sebou teda prináša prísun energie.

ActiMaris  potrebnú energiu rane dodáva! Obsahuje singletový kyslík 1O2. Ten má tú veľkú výhodu, že je 2,5 x bohatší na energiu než bežný tripletový kyslík O2. Je teda schopný dodať do rany 2,5 x väčšie množstvo energie!

Pre porovnanie uvádzame množstvo energie singletového kyslíka  1O2 = 158 kJ/mol v porovnaní s bežným tripletovým kyslíkom O2 = 63 kJ/mol. Singletový kyslík dodáva rane výrazne viac energie a dá sa teda povedať, že pôsobí ako energetický zdroj/batéria do rany. Túto jedinečnú výhodu poskytuje len ActiMaris!

jakfunguje-actimaris-6

Ionizovaná morská voda

Keď more lieči

Už starí Egypťania používali morskú slanú vodu na liečenie rán. Až v dvadsiatom storočí vedci zistli, ako konkrétne soľ ľudskej koži pomáha pri hojení rán. Objavili totiž podstatu jej antibakteriálneho a protizápalového pôsobenia.

Zázračná sila soli

V otvorených ranách soľ dané miesto vyčistí a urýchli hojenie. Je tomu tak preto, že podporuje pohyb buniek, ktoré sa tohto procesu zúčastňujú. Naviac bráni množeniu baktérií. Vďaka tomu znižuje riziko rozvoja infekcie, ktorá by mohla hojenie nepríjemne skomplikovať.

Ionizovaná morská voda – dodáva potrebné minerálne látky, čistí a znižuje opuch:

ActiMaris je roztok ionizovanej vody a morskej soli. Ionizovaná voda má hlbší účinok, pretože zhluky jej molekúl sú menšie ako u normálnej vody. Môžu tak prenikať hlbšie do tkaniva.

jakfunguje-actimaris-7

ActiMaris je hypertonický roztok. To znamená, že koncentrácia morskej soli je vo všetkých prípravkoch (Sensitiv, Forte, Gél) vyššia (1,2% – 3%), než fyziologická hodnota, ktorá je 0.9%. Pri kontakte s postihnutým miestom (opuchom, ranou) vzniká tzv. hyper-osmotický efekt, keď sa osmotické tlaky oboch miest začínajú vyrovnávať a  ActiMaris vyťahuje vodu von z buniek prostredníctvom osmózy. Takto ActiMaris® znižuje opuch tkaniva rany a bolestivosť.

ActiMaris obsahuje ako hlavnú zložku chlorid sodný, ďalej horčík a viac než 80 prvkov (draslík, vápnik, síru, železo, …) a taktiež nevyhnutné stopové množstvo jódu, zinku, mangánu a selénu. Rovnako ako v morskej vode, tak aj v prípravkoch ActiMaris  sú tieto prvky prítomné v prírodnej komplexnej zlúčenine a vo fyziologicky správnych koncentráciách, takže priaznivo ovplyvňujú deje na bunkovej úrovni a metabolizmus rany. Vysoké množstvo prítomného horčíka pôsobí na kožu priamo blahodárne, pretože optimalizuje jej hydratáciu a tlmí zápal.

Vysoké alkalické pH:

Všetky prípravky ActiMaris majú vysoké pH, a to v rozmedzí 8,5 (Sensitiv) – 9,8 (Forte a Gél).

Alkalické pH podporuje kontrolované uvoľňovanie aktívneho kyslíka pomocou hydroxylových (OH) skupín – ako súčasť prirodzene vyváženého oxidačne-redukčného systému.

Chemici využívajú pH k určeniu koncentrácie vodíkových iónov. Kyseliny majú vysokú koncentráciu vodíkových iónov a slúži ako oxidačné činidlo. Na druhej strane, zásady majú vysokú koncentráciu hydroxylových iónov a môžu pôsobiť ako redukčné činidlo. Zásadité látky sú preto taktiež antioxidanty. Chemickou neutralizáciou deaktivujú voľné radikály, ktoré narušujú proces hojenia rán.

Je známe, že enzýmy a neurotransmitéry, ktoré sú dôležité pre jednotlivé fázy hojenia rán, vykazujú optimálnu aktivitu pri zásaditom pH. V prostredí vysokého pH nemôžu niektoré baktérie a vírusy prežívať.

Elektrická vodivosť – nutný predpoklad rýchleho procesu hojenia rán:

Bolo zistené, že u rán aj bežných menších poranení je narušená taktiež ich povrchová elektrická vodivosť, čo sa nepriaznivo prejavuje na rýchlosti a kvalite hojenia rán. Elektrická vodivosť je nutná pre opravu bunky v tkanive. Čím nižšia je elektrická vodivosť, tým horšie sa dlhšie sa tkanivo hojí a naopak.

Pri zrovnaní elektrickej vodivosti niektorých bežne používaných prípravkov a ActiMaris® Gélu na hojenie rán a ActiMaris® Forte roztok bolo zistené, že oba prípravky ActiMaris vykazovali výrazne vyššiu vodivosť než ďalšie porovnávané prípravky. Z tohto je možné odvodiť, že ActiMaris® slúži tiež ako prepojovacie spojivo medzi zdravým tkanivom, kožou a ranou. Tým je zaistená optimálna podpora obnovy elektrickej vodivosti rany a jej zdarného procesu hojenia.

Test elektrickej vodivosti v praxi:

ActiMaris® má najvyššiu elektrickú vodivosť v porovnaní s inými prípravkami na hojenie rán. Žiarovka svieti najviac.

jakfunguje-actimaris-8

PREUKÁZANÁ ÚČINNOSŤ PROTI:
ACTIMARIS TESTOVANÝ ŠTÁTNYM ZDRAVOTNÝM ÚSTAVOM
2017, 2018 ,2019
Ešte máme skladom!
ZNIČENIE PATOGENOV
DEKONTAMINÁCIA SLIZNÍC
PREVENCIA
VÍRUSOM
BAKTÉRIAM
PLESŇAM
SPÓRAM
KÚPIŤ