Parodontitída, ľudovo paradontóza, je po zubnom kaze druhým najrozšírenejším ochorením ďasien, ku ktorému dochádza v dutine ústnej.
Napriek tomu, že má podobné príčiny, následky parodontitídy sú niekoľko násobne rozsiahlejšie. Celkovo ide v poslednej fáze o ochorenie pomerne závažného charakteru. Naviac môže prebiehať skryto a nepozorovane, a preto pre vaše zuby predstavuje hrozbu, ktorej je potrebné predchádzať.
Pozor na zápal ďasien!
„Z lekárskeho hľadiska ide o zápal závesného aparátu zubu, objavujúci sa v ďasne v tesnom okolí zubu a postupne sa rozširujúci smerom k jeho koreňu. Predzvesťou parodontitídy je zápal ďasien, kedy dochádza k rozrušeniu väzivových vlákien. Tie za normálnych podmienok chránia zuby. Ale po ich narušení vzniká takzvaný patologický chobot ďasna. Je to priestor okolo zubu, v ktorom sa hromadia zvyšky jedla a s nimi spojené baktérie. V danom mieste sa postupne tvorí zubný kameň a baktérie ďalej napadajú ďasná. Tým postupne dochádza k úplnému zničeniu závesného aparátu a k deštrukcii okolitej kosti. “ vysvetľuje MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentálnej kliniky “Jan Stuchlík”.
Zápal ďasien sa môže prejavovať krvácaním a opuchnutím ďasien a možným zápachom z úst. Následne dôjde k obnaženiu zubných krčkov. Zuby sa môžu začať kývať a pri pokročilej parodontitíde dochádza aj k ich strate. Bohužiaľ je parodontitída proces nevratný, a teda je včasná návšteva zubára viac než žiadúca.
Choroba je vždy spôsobená zanedbaním kvalitnej a efektívnej starostlivosti o chrup, teda nedostatočnou dentálnou hygienou ako doma, tak v rukách profesionála. „Zápal ďasien je daný hlavne zlou hygienou. Tá je často spôsobená nesprávnou technikou čistenia chrupu a absenciou používania medzizubných kefiek a dentálnej nite. Je potrebné si uvedomiť, že zub má päť plôšok, ktoré je potrebné vyčistiť, nie len tri,“ upozorňuje Humpolíčková. Často je parodontitída spájaná s dedičnosťou, tá ale v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Samozrejme, je možné, že existujú určité dispozície, ale aj tak to nie je nič, čo by správna a dôkladná hygiena nevyriešila. Ako zubári často hovoria, „čistý chrup sa neskazí, bez ohľadu na vašu genetickú informáciu.” Čo ale chorobu ovplyvniť môže, je fajčenie. Silní fajčiari sú tak ku vzniku parodontitídy náchylnejší.
Prevencia je jediná cesta
Ako už bolo zmienené, najlepším spôsobom, ako sa parodontitíde vyhnúť je prevencia. Tá spočíva v kvalitnej starostlivosti o chrup, dentálnej hygiene vykonávanej denne doma a v pravidelných preventívnych prehliadkach u zubára. Zásadné by mali byť aj návštevy u profesionálneho dentálneho hygienistu, zhruba dva až tri krát za rok. Práve profesionálna dentálna hygiena je jedným z hlavných liečebných procesov terapie ako zápalu ďasien, tak aj samotnej parodontitídy.
Ďalšou novou možnosťou prevencie aj liečby zápalu ďasien a parodontitídy je používanie roztokov a gélu na báze aktívneho kyslíka a morskej vody. Aktívny kyslík pri kontakte so sliznicou veľmi rýchlo ničí nahromadené baktérie, prípadne plesne, a tým prirodzene ošetruje ústnu dutinu a znižuje zápal. Morská soľ má taktiež dezinfekčné účinky. Naviac obsahuje až 80 minerálnych látok (najviac horčíku, jódu,..), ktoré ďalej napomáhajú procesu hojenia.
Zdroj: ulekare.cz
ActiMaris AG, Švajčiarsko, www.actimaris.cz