Vredy predkolenia (tzv. bércové vredy) patria medzi pomerne časté chronické rany. Ich vznik nie je zatiaľ úplne jasný, avšak hojenie býva obtiažne a zdĺhavé. Našťastie už dnes existuje viacero možností, ako tento problém zmierniť, či úplne odstrániť.
Bércové vredy sa rozvíjajú najčastejšie v oblasti dolných končatín. Pacienti mávajú pocit ťažkých a boľavých nôh a môžu pozorovať zmeny vo vzhľade kože. Oblasti poškodeného tkaniva sú rôznej hĺbky a typicky vznikajú v miestach, kde je tenšie podkožie a pokožka je v bližšom kontakte s kosťami – napríklad na členkoch.
Sú na vine žilné chlopne?
Presné mechanizmy, ktoré by vysvetlili vznik vredov predkolenia, nie sú doposiaľ úplne vysvetlené. Existujú však hypotézy, ktoré predpokladajú, že zásadnú rolu hraje zvýšený tlak v žilnom riečisku a nedostatočná funkcia žilných chlopní. Na základe týchto skutočností dochádza k hromadeniu krvi v žilách dolných končatín. To narušuje stenu kapilár, ktoré sa stanú viac priepustné a náplň cievy “uteká” mimo riečisko do tzv. intersticiálneho priestoru. Tým je spôsobený opuch končatiny. Kvôli zastaveniu obehu nie je okysličenie tkanív dostatočné a dochádza ku zmenám v zásobovaniu končatiny. Z dôvodu nedostatočnej výživy danej oblasti je tak zhoršené hojenie akejkoľvek rany, ktorá na dolnej končatine vznikne.
Čítajte tiež:
Opakované návraty
Liečba vredov predkolenia nie je vôbec ľahká, pretože hojenie trvá týždne až mesiace a často dochádza k znovuobjaveniu ochorenia. Metódy liečenia sú rôzne, ale výsledky bývajú veľmi variabilné. V terapii dominuje konzervatívny prístup. Pokiaľ je stav závažnejší, pristupuje sa aj k chirurgickému zákroku. V nasledujúcich riadkoch predstavíme jednotlivé zložky riešenia bércových vredov:
- Tlaková terapia (bandáže). Stiahnutím dolnej končatiny docielime zlepšenie toku krvi v žilách, zmenšenie opuchu a taktiež urýchlenie hojenia chronických lézií.
- Elevácia končatiny. Končatinu je potrebné pri polohe ležmo zvýšiť tak, ako bola vyššie ako srdce. Dochádza tým k redukcii opuchu a kapiláry lepšie pracujú. V ideálnom prípade sa odporúča mať nohy hore minimálne pol hodiny 3–4 x denne.
- Krytie rany. Hojenie bércových vredov nie je ľahké a situáciu môže komplikovať tiež infekcia, ktorej sa snažíme vyhnúť dôsledným krytím rany. Používajú sa hydrokoloidy, hydrogély, zinková pasta alebo antiseptiká. Prínosné je využitie aj prírodných preparátov, ktoré zabránia rozvoju infekcie (napríklad gél či roztok s obsahom morskej vody a aktívnym kyslíkom, ktorý vredy výrazne okysličuje, urýchľuje hojenie a znižuje zápal – ActiMaris).
- Mechanické očistenie. Ranu je potrebné zbaviť odumretých častí, ktoré inak ohrozujú léziu rozvojom infekcie a ďalším zhoršením rany.
- Farmakoterapia. Pri bakteriálnej infekcii musíme nasadiť k liečbe antibiotiká. Bežne sa užívajú tiež antiseptiká.
- Chirurgická terapia. U rozsiahlych defektov sa môže na postihnuté miesto po predchádzajúcom dôkladnom ošetrení aplikovať kožný štep, ktorý pomôže ranu uzatvoriť a uľahčiť hojenie.
Vredy predkolenia (bércové vredy) vznikajú často u starších či obéznych pacientov. Terapia je obtiažna a výsledok veľmi závisí na spolupráci pacienta. Na ošetrenie je možné využiť najrôznejšie metódy, ktoré je vhodné kombinovať.