Vyberte stranu

Ako na zápal ďasien?

od jan 18, 2021

Zápal ďasien

íIzolovaný zápal ďasien je prvou známkou ochorení ďasien a v tejto fáze je dobre liečiteľný. Problém môže nastať v prípade, že je priebeh zápalu mierny a jedinec tým pádom mnohokrát vôbec netuší, že zápalom trpí. Pokiaľ sa zápal ďasien nelieči, môže sa postupne rozšíriť na väzivo priliehajúce k zubu a na kostené lôžko zubu a prejsť tak v parodontózu. Tá môže viesť až ku strate zubov a nevratnému poškodeniu čeľusti v dôsledku úbytku kostí.

 

Príznaky:

 • krvácanie z ďasien
 • optické predĺženie zubu – zub má obnažený krčok, pretože ustúpilo ďasno
 • širšie priestory medzi zubmi – zuby sa rozostupujú
 • zápach z úst
 • pachuť v ústach
 • strata zubov

 

Ako vzniká parodontóza?

1. Zubný povlak

Zdravé ďasná majú svetlo ružovú farbu, nasadajú a pevne priliehajú ku každému zubu. Pri čistení zubov kefkou, medzizubnou kefkou alebo zubnou niťou nekrvácajú. Zubný povlak sa na zuboch tvorí v priebehu celého dňa. Je tvorený mimo iného zbytkami  potravín a nápojov,  ale aj mikroorganizmami.  Pokiaľ nedbáme  na pravidelnú ústnu hygienu a odstraňovanie zubného povlaku, nahromadený povlak môže spôsobiť zápal ďasien.

2. Zápal ďasien

Prvým príznakom je krvácanie z ďasien v priebehu čistenia zubov. Zapálené ďasno je začervenané a citlivé, nemusí však bolieť. Pokiaľ dlhodobo zápal neliečime, môže sa rozvinúť až do parodontózy.

3. Parodontóza

V prípade, že zápal ďasien ostane neliečený, začne sa spojivové tkanivo medzi zubom a ďasnom postupne rozkladať a vznikajú takzvané parodontálne vrecká, ktoré sú plné baktérií a hnisu. Taký proces prebieha pomaly a často nepozorovane po dobu niekoľkých rokov od prvých príznakov zápalu.

 

Najčastejšie príčiny vzniku parodontózy:

 • zlá ústna hygiena
 • fajčenie alebo žuvanie tabaku
 • diabetes
 • niektoré lieky
 • poškodená plomba
 • hormonálne zmeny v tehotenstve
 • genetická predispozícia

 

Postup ošetrenia pomocou prípravkov ActiMaris:

1. Zápal ďasien – pri lokálnych problémoch v začiatočných štádiách použite ActiMaris Sensitiv roztok, prípadne v kombinácii s ActiMaris gélom. Pri pokročilom zápale používajte ActiMaris Forte roztok a ActiMaris gél.

2. Parodontóza – pri chronickom stave aplikujte kombináciu ActiMaris Forte roztok a ActiMaris gél. Pokiaľ sa jedná o slabšiu formu parodontózy, postačí kombinácia ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris gél.

Najprv vypláchnite ústa roztokom – roztok nechajte v ústach cca 30-60 sekúnd a vypľujte. Potom na postihnuté ďasno naneste gél a nechajte pôsobiť. Gél sa sám vstrebe zhruba do 10 minút. Prípadné zbytky gélu môžete potom vypľuť. Tento postup opakujte minimálne 2x, ideálne 3x denne. Zmenu pocítite už po niekoľkých prvých aplikáciách. Po ošetrení odporúčame 15 minút nejesť, nepiť.

Sledujte nás na sociálnych sieťach:

Ďalšie články

Pásový opar: Príznaky a liečba

Pásový opar: Príznaky a liečba

Pásový opar: Príznaky a liečba   Trpíte Vy alebo niekto vo Vašom okolí pásovým oparom? U tohto bolestivého ochorenia, ktoré sa môže objaviť takmer kdekoľvek na koži, je nutné začať s včasnou liečbou.V tomto článku sa dozviete, ako pásový opar vzniká, aké sú jeho...

Ako na akné? Príčiny, rady a postup ošetrenia

Ako na akné? Príčiny, rady a postup ošetrenia

Ako na akné? Príčiny, rady a postup ošetrenia   Neustále zadávate do vyhľadávača "ako sa zbaviť akné", "čo pomáha na akné", "ako na akné", ale stále vám nič skutočne nezaberá? Potom ste natrafili na ten správny článok! Už žiadny boj s akné. Vydajte sa na cestu k...

ALERGIA NA PEĽ: príznaky, ako im predchádzať a ako ich zmierniť

ALERGIA NA PEĽ: príznaky, ako im predchádzať a ako ich zmierniť

Alergia na pel': Príznaky, ako im predchádzať a ako ich zmierniť Alergia na peľ je bežné ochorenie, ktoré trápi mnoho ľudí po celom svete. Alergické reakcie na peľ sa najčastejšie prejavujú ako nádcha, svrbenie očí a kýchanie. Tieto príznaky môžu byť veľmi rušivé a...

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.