Vyberte stranu

Ako ošetrovať preležaniny (dekubity)?

od sep 8, 2020

Návod, ako ošetriť preležaniny

Preležaniny (dekubity) sú miesta lokálneho poranenia kože, prípadne aj tkaniva pod ňou. Ku vzniku preležanín dochádza dlhodobým tlakom či kombináciou tlaku a trenia v určitej oblasti povrchu tela.

Príčiny:

V závislosti od polohy tela dochádza v miestach neustáleho kontaktu a tlaku k uzavretiu drobných ciev a zhoršeniu prekrvenia danej oblasti. Kvôli zlému zásobovaniu tkaniva živinami a kyslíkom tak dochádza k postupnému odumieraniu buniek. Rozsah poškodenia tkaniva závisí od interakcie viacerých faktorov:

  • intenzity tlaku
  • doby pôsobenia tlaku
  • odolnosti tkanív voči tlaku
  • celkového stavu postihnutého (pridružené ochorenia, habitus, vek)
  • stavu výživy
  • vplyvov vonkajšieho prostredia (teplota, vlhkosť apod.)

Najčastejšie miesta vzniku:

Preležaniny sa môžu vytvoriť kdekoľvek na tele. K miestam najnáchylnejším na ich vznik patrí oblasť s malou vrstvou tukového a svalového tkaniva, kde tlak zvonka pôsobí priamo proti kosti. Patrí k nim:

  • oblasť nad krížovou kosťou
  • päty
  • oblasť sedacích kostí
  • oblasť nad veľkými výčnelkami stehennej kosti
  • vonkajšie členky

Najčastejšie miesta, kde preležaniny vznikajú:

 

A) u pacienta na vozíku                                                                                                  B) u ležiaceho pacienta

preležaniny u sediaceho pacienta
preležaniny u ležiaceho pacienta

Postup ošetrenia:

  1. Čistá rana (bez hnisu či povlaku) – aplikujte kombináciu ActiMaris Sensitiv roztoku a ActiMaris Gélu.
  2. Povlaknutá, hnisavá rana – aplikujte kombináciu ActiMaris Forte roztoku a ActiMaris Gélu (Forte roztok je silnejší ako Sensitiv – obsahuje 5x viac singletového kyslíka a 3x viac morskej soli, má rýchlejší nástup účinku.)

Roztok Sensitiv alebo Forte aplikujeme tak, že dôkladne navlhčíme sterilné krytie a priložíme na ranu formou obkladu. Takto navlhčené krytie necháme 20-30 minút pôsobiť. Potom priamo do rany aplikujeme ActiMaris gél v súvislej vrstve 1-2 mm a prekryjeme sterilným krytím. Aby krytie neprischlo k rane a jeho následné odstránenie nenarušilo naštartovaný proces hojenia, odporúčame po nanesení gélu priložiť na ranu najprv napr. tzv. mastný tyl (možno zakúpiť bežne v lekárni) a až následne ranu prekryť sterilným krytím. Túto kombináciu roztoku a gélu aplikujeme na ranu aspoň 1x denne.)

Sledujte nás na sociálnych sieťach:

Ďalšie články

Zápaly a infekcie genitálií

Zápaly a infekcie genitálií

Gynekologické zápaly a infekcie Zápaly vonkajších pohlavných orgánov sú najčastejším gynekologickým ochorením detského veku v súvislosti so zanedbanou alebo nesprávnou hygienou. Z rovnakej príčiny sa však môžu vyskytovať v ktoromkoľvek veku, u starších žien i v...

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.