Ako ošetrovať preležaniny (dekubity)?

Preležaniny (dekubity) sú miesta lokálneho poranenia kože, prípadne aj tkaniva pod ňou. Ku vzniku preležanín dochádza dlhodobým tlakom či kombináciou tlaku a trenia v určitej oblasti povrchu tela.
Príčiny:
V závislosti od polohy tela dochádza v miestach neustáleho kontaktu a tlaku k uzavretiu drobných ciev a zhoršeniu prekrvenia danej oblasti. Kvôli zlému zásobovaniu tkaniva živinami a kyslíkom tak dochádza k postupnému odumieraniu buniek. Rozsah poškodenia tkaniva závisí od interakcie viacerých faktorov:
- intenzity tlaku
- doby pôsobenia tlaku
- odolnosti tkanív voči tlaku
- celkového stavu postihnutého (pridružené ochorenia, habitus, vek)
- stavu výživy
- vplyvov vonkajšieho prostredia (teplota, vlhkosť apod.)
Najčastejšie miesta vzniku:
Preležaniny sa môžu vytvoriť kdekoľvek na tele. K miestam najnáchylnejším na ich vznik patrí oblasť s malou vrstvou tukového a svalového tkaniva, kde tlak zvonka pôsobí priamo proti kosti. Patrí k nim:
- oblasť nad krížovou kosťou
- päty
- oblasť sedacích kostí
- oblasť nad veľkými výčnelkami stehennej kosti
- vonkajšie členky
Najčastejšie miesta, kde preležaniny vznikajú:
A) u pacienta na vozíku B) u ležiaceho pacienta


Postup ošetrenia:
- Čistá rana (bez hnisu či povlaku) – aplikujte kombináciu ActiMaris Sensitiv roztoku a ActiMaris Gélu.
- Povlaknutá, hnisavá rana – aplikujte kombináciu ActiMaris Forte roztoku a ActiMaris Gélu (Forte roztok je silnejší ako Sensitiv – obsahuje 5x viac singletového kyslíka a 3x viac morskej soli, má rýchlejší nástup účinku.)
Roztok Sensitiv alebo Forte aplikujeme tak, že dôkladne navlhčíme sterilné krytie a priložíme na ranu formou obkladu. Takto navlhčené krytie necháme 20-30 minút pôsobiť. Potom priamo do rany aplikujeme ActiMaris gél v súvislej vrstve 1-2 mm a prekryjeme sterilným krytím. Aby krytie neprischlo k rane a jeho následné odstránenie nenarušilo naštartovaný proces hojenia, odporúčame po nanesení gélu priložiť na ranu najprv napr. tzv. mastný tyl (možno zakúpiť bežne v lekárni) a až následne ranu prekryť sterilným krytím. Túto kombináciu roztoku a gélu aplikujeme na ranu aspoň 1x denne.)
Sledujte nás na sociálnych sieťach:
Ďalšie články
ALERGIA NA PEĽ: príznaky, ako im predchádzať a ako ich zmierniť
Alergia na pel': Príznaky, ako im predchádzať a ako ich zmierniť Alergia na peľ je bežné ochorenie, ktoré trápi mnoho ľudí po celom svete. Alergické reakcie na peľ sa najčastejšie prejavujú ako nádcha, svrbenie očí a kýchanie. Tieto príznaky môžu byť veľmi rušivé a...
4 tipy na využitie ActiMaris v lete, o ktorých možno neviete
4 tipy na využitie ActiMaris v lete, o ktorých možno neviete Teplo, dovolenka, slniečko, deti vyvádzajú v bazéne. Všetko je krásne, kým sa nespálite, nestane sa nejaký úraz alebo nepríjemný zápal. Pre všetky tieto prípady je vhodné mať ActiMaris pri sebe v lekárničke...
Zápaly a infekcie genitálií
Gynekologické zápaly a infekcie Zápaly vonkajších pohlavných orgánov sú najčastejším gynekologickým ochorením detského veku v súvislosti so zanedbanou alebo nesprávnou hygienou. Z rovnakej príčiny sa však môžu vyskytovať v ktoromkoľvek veku, u starších žien i v...