Ako sa starať o popáleniny 1. až 3. stupňa?

od júl 24, 2020

Popálenina je poškodenie kože teplom (oparením, kontaktom s ohňom či iným zdrojom tepla), chemickými látkami, elektrickým prúdom alebo žiarením. U detí sa najčastejšie jedná o popáleniny teplom.

Závažnosť stavu závisí na rozsahu, lokalizácii, stupni poškodenia tkaniva a na príčine popáleninového úrazu. Ďalšími dôležitými faktormi sú vek a komorbidity pridruženej choroby postihnutého. Stupeň poškodenia kože závisí na teplote, ktorej je vystavená a na dobe pôsobenia. V prípade chemických látok záleží na ich type a koncentrácii.

Prejavy popálenín:

1. stupeň

Dochádza k povrchovému poškodeniu kože. Najčastejšie sú popáleniny od slniečka. Koža je začervenaná, teplá, bolestivá a bez, alebo s miernym opuchom. Väčšinou sa rýchlo zahojí bez následkov, avšak môže sa prehĺbiť na stupeň II.

2. stupeň

Prejavuje sa tvorbou pľuzgierov. Tkanivo pod pľuzgierom je naružovelé. Čím hlbšie postihnutie zasahuje, tým tmavší je odtieň červenej farby. Rana je bolestivá, na dotyk citlivá a hojí sa aj niekoľko týždňov. Často zostáva jazva.

3. stupeň

Dochádza ku strate kože v celej jej hrúbke a mimo iné ku zničeniu nervových zakončení, popálenina je teda nebolestivá. Rana sa hojí mesiace a zostávajú po nej jazvy.

Postup ošetrenia:

Popáleniny sú veľmi citlivé, a preto je aj ich ošetrenie často bolestivé. V akútnej fáze rany aplikujte ActiMaris Sensitiv roztok vo forme obkladu po dobu 30 minút, aspoň 2x denne. Početnosť aplikácií však nie je obmedzená, častejšiu aplikáciu odporúčame hlavne v prvých hodinách po popálení. V tejto fáze rany, vzhľadom ku zvýšenej citlivosti, neodporúčame používať ActiMaris Forte roztok ani ActiMaris gél.

Pokiaľ je už vytvorené nové tkanivo a citlivosť rany nie je tak značná, je možné k roztoku pridať i ActiMaris gél. Roztokom navlhčíte sterilné krytie (gázu), priložíte na ranu a necháte 15-20 minút pôsobiť. Potom na ranu nanesiete ActiMaris gél v súvislej vrstve 1-2 mm a zakryjete sterilným krytím.

Aby krytie neprischlo k rane a jeho následné odstránenie nenarušilo naštartovaný proces hojenia, odporúčame po nanesení gélu priložiť na ranu najskôr napr. tzv. mastný tyl (možno zakúpiť bežne v lekárni) a až následne ranu prekryť sterilným krytím.

 

Čo je ActiMaris a prečo tak dobre funguje? pozrite si inštruktážne video (TV Prima 5 min).

Ďalšie články

Vianočné darčekové balíčky

Vianočné darčekové balíčky

Tipy na darčeky, ktoré potešia aj pomôžu   Vianoce sú nielen obdobím radosti a trávenia spoločného času s blízkymi, ale aj obdobím, kedy môžeme prejaviť lásku a starostlivosť prostredníctvom darčekov. Neviete, akým originálnym a výnimočným darčekom môžete urobiť...

Ako správne vyčistiť ranu: Postup a tipy na produkty

Ako správne vyčistiť ranu: Postup a tipy na produkty

Ako správne vyčistiť ranu?   Postup a tipy na produkty   Viete, že rana by mala byť čistá, aby sa mohla zahojiť? To znamená, že by mala byť riadne vyčistená od všetkých nečistôt, povlaku, hnisu či prípadnej nekrózy. Prečo je vyčistenie rany tak dôležité a ako ho...