Vyberte stranu

Ošetrujeme akútne rany

od máj 24, 2020

Akútna rana je rana, vzniknutá v dôsledku operácie alebo úrazu a obyčajne sa hojí v krátkom čase a bez komplikácií. Okrem operačnej rany sa môže jednať o odreniny, rezné či tržné rany, popáleniny (viď Kapitola o popáleninách), omrzliny, zapareniny, pľuzgiere či bodnutie hmyzom.

Pooperačné rany a jazvy

Rany po operačných zákrokoch sa hoja rovnako ako každé iné rany a je potrebné k nim takto i pristupovať. Spôsob a dĺžka ich hojenia sa môžu líšiť vo vzťahu k reparačným schopnostiam tkanív každého jednotlivca, vo vzťahu k lokalite rany, prítomnosti infekcie v rane, správnemu ošetrovaniu nielen rany, ale aj dodržiavaniu hygieny okolia rany. Hojenie je ovplyvnené aj celkovým stavom operovaného (pridružené choroby, vek, kondícia), stavom výživy a imunitného systému. Na rýchlosť hojenia môže mať vplyv aj prítomnosť opuchu rany a jej okolia. ActiMaris znižuje opuch, čím urýchľuje hojenie a uľavuje od bolesti. V prípade použitia prípravkov ActiMaris na zaistenie nekomplikovaného hojenia odporúčame začať ich používanie už vo včasnom pooperačnom období. V starostlivosti o jazvy odporúčame používať prípravky ActiMaris už v ranej fáze, keď je jazva čerstvá a začervenaná.

Postup ošetrenia:

Výber prípravkov ActiMaris vhodný pre váš typ rany závisí od jej umiestnenia, veľkosti a citlivosti v mieste rany. Ak to typ rany dovoľuje, odporúčame aplikovať vždy kombináciu ActiMaris roztoku vo forme obkladu po dobu 30 minút a ActiMaris gélu, ktorý následne na ranu nanesiete v súvislej vrstve 1-2 mm. Pri výbere variantu roztoku sa riaďte stavom rany. Pokiaľ je rana čistá, bez hnisu či sekrécie, postačí roztok Sensitiv. Pokiaľ je na rane bakteriálny povlak, hnis či iná sekrécia, je vhodné použiť roztok Forte, ktorý rýchlejšie ranu vyčistí. Na čerstvé jazvy môžete použiť ActiMaris Sensitiv roztok vo forme obkladu s následnou aplikáciou gélu. Prípravky jazvu zmäkčia a jej začervenanie skôr odoznie.

Ďalšie články

Zápaly a infekcie genitálií

Zápaly a infekcie genitálií

Gynekologické zápaly a infekcie Zápaly vonkajších pohlavných orgánov sú najčastejším gynekologickým ochorením detského veku v súvislosti so zanedbanou alebo nesprávnou hygienou. Z rovnakej príčiny sa však môžu vyskytovať v ktoromkoľvek veku, u starších žien i v...

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.