Pásový opar: Príznaky a liečba

 

Trpíte Vy alebo niekto vo Vašom okolí pásovým oparom? U tohto bolestivého ochorenia, ktoré sa môže objaviť takmer kdekoľvek na koži, je nutné začať s včasnou liečbou.
V tomto článku sa dozviete, ako pásový opar vzniká, aké sú jeho príznaky a prejavy a aký postup a prípravky zvoliť pri jeho ošetrení.

Ako vzniká pásový opar?

Pásový opar alebo hepres zoster je bolestivé vírusové ochorenie, ktoré je spôsobené rovnakým pôvodcom (vírusom) ako ovčie kiahne. Pásový opar sa môže rozvinúť kedykoľvek počas života u človeka, ktorý v detstve ovčie kiahne prekonal. Po prekonaní ovčích kiahní môže vírus prečkávať v niektorých bunkách nášho tela a v období oslabenia organizmu (stres, fyzická námaha, znížená imunita, choroba) sa “prebudiť”.

Základným znakom ochorenia je výsev pľuzgierikov v ohraničených ložiskách na koži pozdĺž postihnutého nervu. Kožný nález je vonkajším prejavom vírusového zápalu nervu.

Pásový opar nemá inkubačnú dobu, jedná sa o tzv. reaktiváciu infekcie. Ochorenie je infekčné, obdobie nákazlivosti trvá približne 1–2 dni pred prvými príznakmi a zhruba 5 dní po objavení pľuzgierikov (až do ich kompletného zahojenia chrastou).

Príznaky a prejavy pásového oparu:

Prvým hlavným príznakom je svrbenie a bolestivosť – pálenie, tŕpnutie, pnutie v mieste, kde sa neskôr (do 2 dní) objaví začervenanie a vytvorí sa skupinka pľuzgierikov. Pľuzgieriky ľahko praskajú, uvoľňuje sa z nich žltkastá tekutina a celkovo miesto mokvá. Uvoľnený mok zasychá a mení sa na chrasty, ktoré sa postupne odlupujú. Ochorenie je často sprevádzané celkovou slabosťou, môžu sa objaviť aj teploty.

Miestom výskytu pásového oparu býva najčastejšie koža hrudníka, bedier, oblasti čela a okolia. Pásový opar sa však môže rozvinúť takmer kdekoľvek na tele.

Článek Pásový opar

Postup ošetrenia pásového oparu

Liečba pásového oparu sa má začať čo najskôr po nástupe prvých príznakov (najlepšie do 3 dní). Pri podozrení na rozvoj pásového oparu sa čo najskôr obráťte na svojho lekára. Dĺžka liečby je individuálna, ale mala by trvať minimálne 7 dní. Na pásový opar aplikujte prípravky Actimaris, ktoré účinne a rýchlo podporia proces hojenia.

ActiMaris gél naneste priamo na opar vo vrstve 1-3 mm a nechajte pôsobiť. ActiMaris gél aplikujte najlepšie ihneď, akonáhle sa opar začne rozvíjať, a to napríklad aj 3x počas prvých 30 minút. Takto bude efekt aktívneho kyslíka najrýchlejší a najúčinnejší. ActiMaris gél bude zasychať zhruba do 15 minút. Aplikáciu ďalej opakujte 3x denne až do vymiznutia ťažkostí. Zmena by mala byť viditeľná už po niekoľkých prvých aplikáciách.

Pri zasiahnutí veľkých plôch kože odporúčame používať ActiMaris Sensitiv roztok formou obkladu. Sterilné krytie (gázu) dostatočne nasiaknuté roztokom ActiMaris Sensitiv roztok priložte na postihnuté miesto a nechajte 20-30 minút pôsobiť. Až následne naneste ActiMaris gél na jednotlivé pľuzgieriky alebo plošne vo vrstve cca 1-3 mm. V úvode ochorenia opäť aplikujte častejšie, postupne prejdite na aplikáciu 3x denne.

V prípade, že opar už je vyschnutý či chrastovitý, odporúčame na zvláčnenie a zahojenie najskôr aplikovať prípravok ActiMaris Sensitiv roztok. Roztokom navlhčenú gázu priložte na postihnuté miesto a nechajte 15-20 minút pôsobiť.

Stále pretrváva pocit bolesti či svrbenia?

Pokiaľ po zahojení rany pretrváva v mieste pocit bolesti, brnenia či svrbenia, odporúčame miesto ošetrovať lokálnym prípravkom proti bolesti NEUROFISIODOL emulgélom na periférne neuropatie a neuralgie.

  • Znižuje pocit bolestivosti, svrbenia, mravčenia a brnenia
  • Prispieva k regenerácii nervosvalovej funkcie
  • Pôsobí proti svalovej atrofii

ActiMaris veľmi pomohol mojej 86 ročnej mamine pri pásovom opare, predpísané prípravky nezaberali a rany sa nehojili, po aplikácii ActiMaris sa rany veľmi rýchlo začali pekne sťahovať, vysúšať a vytvorili sa konečne chrasty.
Veľmi veľká spokojnosť.

Ľudmila Rosinská - Zlaté Moravce

ActiMaris gel jsem použila na léčbu pásového oparu na krku. Pomohl až neuvěřitelně. Asi po týdnu používání vyrážka hned zmizela. Dnes už celkem zahojená postižená místa a bez jizev. Vypotřebovala jsem celou tubu, ale už jsem si objednala a obdržela nový gel i roztok. Určitě všem doporučuji mít v lékárně i na jiné kožní problémy a menší úrazy.

Věra Spěváková - Vrané nad Vltavou

Gel mi nabídli v lékárně na pásový opar s tím, že ho využiju doma i na další problémy. Moc mi pomohl, bolest rychle ustoupila, stejně tak i svědění. hojení bylo mnohem rychlejší než v minulosti, kdy jsem použil jiné masti. Manželka si zahojila odřené lýtko a já na říznutí při broušení sekery, takže v lékárně měli pravdu, že se bude hodit.

František Starý

Prípravky ActiMaris sú vhodné pre celú rodinu. Možno použiť aj u novorodencov a dojčiat.

ActiMaris je zdravotnícka pomôcka. Čítajte písomnú informáciu pre používateľov.

Viete o niekom, komu by článok mohol pomôcť? Zdieľajte odkaz na tento článok.

 

Pripojte sa k nám na sociálnych sieťach a nezmeškajte tak už ani jednu novinku!

Ďalšie články

Veľkonočná akcia 2024

Veľkonočná akcia 2024

Veľkonočná akcia 2024 Získajte veľkonočný darček 🐰 Stačí nakúpiť nad 63 € a darček je Váš! Ako darček dostanete IDROZOIL® umývací a ošetrujúci...

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.