Vyberte stranu

Vredy predkolenia

od okt 29, 2020

Vredy predkolenia

Vred predkolenia je najčastejším typom chronickej rany. Príčinou jeho vzniku je vo väčšine prípadov chronická žilná nedostatočnosť. Odhaduje sa, že v Českej republike trpí vredom predkolenia približne 45 000 osôb nad 65  rokov.  Frekvencia  ochorenia  sa s vekom zvyšuje.

 

 Pri liečbe vredu predkolenia je potrebné vyliečiť nielen samotný vred, ale riešiť aj jeho príčinu:

1. žilný pôvod – vredy vznikajú v dôsledku chronickej žilnej choroby

2. tepnový pôvod – vredy vznikajú v dôsledku ischemickej choroby dolných končatín

3. zmiešaný pôvod – vredy vznikajú na základe viacerých faktorov naraz, najčastejšie kombináciou ochorenia žilného a tepnového systému dolných končatín

 

Postup ošetrenia:

1. Čistá rana (bez hnisu/povlaku) – aplikujte kombináciu ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris Gél

2. Povlečená, hnisavá rana – aplikujte kombináciu ActiMaris Forte roztok a ActiMaris Gél (Forte roztok je silnejší než Sensitiv – obsahuje 5x viac singletového kyslíka a 3x viac morskej soli, má rýchlejší nástup účinku).

Pred samotným ošetrením ranu najskôr šetrne osprchujeme, aby sme  ju zbavili zbytkov masti, prípadne odlúčených chrást, v ktorých sa môžu udržiavať mikróby. Roztok Sensitiv alebo Forte aplikujeme tak, že dôkladne navlhčíme sterilné krytie a priložíme na ranu formou obkladu. Takto navlhčené krytie necháme 20-30 minút pôsobiť. Ranu necháme krátko uschnúť a potom priamo do rany aplikujeme ActiMaris gél v súvislej vrstve 1-2 mm a prekryjeme sterilným krytím. Aby krytie neprischlo k rane a jeho následné odstránenie nenarušilo naštartovaný proces hojenia, odporúčame po nanesení gélu priložiť na ranu najskôr napr. tzv. mastný tyl (možno zakúpiť bežne v lekárni) a až následne ranu prekryť sterilným krytím. Kombináciu roztoku a gélu aplikujeme na ranu aspoň 2x denne.

Bolo preukázané, že prípravky ActiMaris dokážu zničiť najširšiu škálu mikróbov (baktérie, vírusy, kvasinky, plesne).

Ďalšie články

Zápaly a infekcie genitálií

Zápaly a infekcie genitálií

Gynekologické zápaly a infekcie Zápaly vonkajších pohlavných orgánov sú najčastejším gynekologickým ochorením detského veku v súvislosti so zanedbanou alebo nesprávnou hygienou. Z rovnakej príčiny sa však môžu vyskytovať v ktoromkoľvek veku, u starších žien i v...

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.