Vyberte stranu

Zápaly horných dýchacích a prehĺtacích ciest

od sep 15, 2020

zápaly dýchacích ciest

Zápaly horných dýchacích ciest a prehĺtacieho traktu sú jedným z najčastejších ochorení v živote každého človeka.

Prejavy sa líšia v závislosti od toho, či ide o akútne prebiehajúce alebo chronické ochorenie.

  • Akútne ochorenie vzniká rýchlo, trvá krátko a je sprevádzané intenzívnymi príznakmi (zvýšená teplota, horúčky, silná bolesť hrdla, výtok z nosa a pocit upchatého nosa, bolesť hlavy, prípadne dokonca kašeľ v dôsledku toku hlienu do dolných dýchacích ciest).
  • Chronické ochorenie má zdĺhavý, dlhotrvajúci priebeh, príznaky majú nižšiu intenzitu.

Príčiny:

Akútne zápaly horných dýchacích ciest, sliznice hltana a mandlí sú najčastejšie spôsobené vírusmi a baktériami, prípadne kvasinkami a hubami. Chronický zápal môže vzniknúť aj na alergickom základe.

Najbežnejšie miesta pôvodu a prejavy:

  • Infekčné zápaly nosa a dutín: akútny výtok z nosa, pocit upchatého nosa, bolesť hlavy v oblasti čela a čeľuste, hlien stekajúci do hrdla
  • Infekčné zápaly hltana a krčných mandlí: škriabanie v hrdle, bolesť hrdla, bolestivé prehĺtanie, pocit “knedlí” v hrdle
  • Chronický zápal hltana – môže sa vyvinúť postupne napr. pri stavoch po odstránení krčných mandlí, u fajčiarov, pri dlhodobom obmedzení nosovej priechodnosti a dýchania ústami (chronické škriabanie v krku, pocit sucha v krku, časté nutkanie na odkašliavanie)
  • Chronický zápal mandlí (bolesť, škriabanie v hrdle, tvorba čapov na mandliach, zápach z ústnej dutiny

Postup ošetrenia:

Pri zápale hltana a krčných mandlí:

Na kloktanie a k výplachom ústnej dutiny sa odporúča používať roztoky ActiMaris Sensitiv alebo ActiMaris Forte.
Používajte 2-3 krát denne, spočiatku sa odporúča používať častejšie. Frekvencia používania a trvanie obdobia používania nie sú obmedzené.
Používajte neriedené roztoky!
Kloktanie a oplachovanie ústnej dutiny by sa malo urobiť najlepšie po jedle. V ideálnom prípade by aplikácia mala trvať najmenej 30-60 sekúnd.
Po aplikácii odporúčame min. 15 minút nejesť, nepiť.
Zmena by mala byť viditeľná po prvých niekoľkých aplikáciách.

Pri zápaloch sliznice nosnej dutiny a dutín:

Na výplach nosovej dutiny sa odporúča použiť roztok ActiMaris Sensitiv.
Vypláchnite v ideálnom prípade pomocou kanvice určenej na výplach nosa (k dispozícii v lekárňach).
Nalejte primerané množstvo roztoku ActiMaris Sensitiv do kanvice (približne 2 až 3 polievkové lyžice, roztok nerieďte!). Roztok aplikujte pomocou kanvičky do nosa. Mierne nakloňte hlavu nad umývadlo a natočte sa k jednému ramenu. Pomaly nalejte roztok ActiMaris do vyššej nosovej dierky, umiestnite hlavu tak, aby roztok okamžite nevytiekol a nechajte chvíľu (aspoň 2-3 minúty) pôsobiť. Opakujte na druhej strane. Potom si môžeš vysmrkať nos.
V prípade silného zahlienenia sa odporúča pred aplikáciou roztoku ActiMaris najprv vykonať dôkladný výplach nosa vlažným soľným roztokom (kanvica vlažnej vody z vodovodu + približne pol lyžičky morskej soli).

Bolo preukázané, že prípravky ActiMaris dokážu zničiť najširšiu škálu mikróbov (baktérie, vírusy, kvasinky, plesne), ktoré sa podieľajú na infekciách horných dýchacích ciest a prehĺtacieho traktu. Pri ľahších formách zápalu môže byť lokálne použitie prípravkov ActiMaris postačujúce, bez ohľadu na to, či ide o vírusový alebo bakteriálny zápal.

Dokonca aj pri ťažších formách bakteriálneho zápalu, kde lekár rozhodne o potrebe všeobecnej antibiotickej liečby, sa odporúča súčasne použiť roztok ActiMaris na kloktanie alebo výplachy nosa. Lokálne používaný ActiMaris roztok podporí urýchlenie nástupu antimikrobiálnej liečby. Nástup lokálneho antimikrobiálneho účinku prípravkov ActiMaris je okamžitý a môže viesť k rýchlej úľave.

Ďalšie články

Zápaly a infekcie genitálií

Zápaly a infekcie genitálií

Gynekologické zápaly a infekcie Zápaly vonkajších pohlavných orgánov sú najčastejším gynekologickým ochorením detského veku v súvislosti so zanedbanou alebo nesprávnou hygienou. Z rovnakej príčiny sa však môžu vyskytovať v ktoromkoľvek veku, u starších žien i v...

ActiMaris teraz v lekárňach

ActiMaris teraz v lekárňach

Všetky produkty ActiMaris sú teraz v lekárňach Vaše obľúbené prípravky ActiMaris teraz zakúpite aj v lekárňach na Slovensku.ActiMaris môžete mať doma už dnes! Nemajú vo vašej lekárni vami požadovaný produkt alebo potrebné množstvo?Lekáreň vám môže produkty ActiMaris...

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.