Bolestivé a popraskané kútiky na ústach sú vždy nepríjemné. Väčšinou tento problém ustúpi samovoľne, v niektorých prípadoch je ale nutné hojenie podporiť adekvátnou terapiou. Tá sa odvíja od toho, čo za problémami s kútikmi stojí.

Pôvod popraskaných kútikov býva veľmi rozmanitý a ich liečba vždy záleží na príčine.

Infekčné kútiky (cheilitída) je ochorenie, ktoré postihuje mužov aj ženy všetkých vekových kategórií. Prejavuje sa prítomnosťou popraskanej a boľavej kože. Tieto ťažkosti bývajú spojené so suchosťou pokožky, ale vyvolávajúcich faktorov existuje viacero. Ak sa trhlinky prehĺbia a prestúpia hlboko do kože, môže dôjsť ku kontaminácii rany a rozvoji infekcie. Na povrchu vznikajú vriedky a chrasty. V tomto prípade je nutné nasadiť lokálnu terapiu a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu infekcie.

Dôvody závažné aj banálne

Pôvod ochorenia býva veľmi rôznorodý. Príčiny môžu byť infekčné, ale existuje mnoho ďalších neinfekčných faktorov, ktoré sa na vzniku kútikov podieľajú.

Predstavme si tie najčastejšie:

  • Infekcie – Podľa pôvodcu môžeme rozdeliť na bakteriálne, vírusové alebo mykózy (spôsobené mikroskopickými hubami). Viac ohrození sú pacienti s poruchou imunity.
  • Kontakt s dráždivou látkou – Pri vystavení sa niektorým chemickým látkam môže dôjsť k podráždeniu pokožky.
  • Dehydratácia – Vedie k suchosti pokožky, ktorá je potom viac náchylná k mechanickému poškodeniu.
  • Nutričné nedostatky – Za vznikom kútikov môže stáť aj nízka hladina vitamínov (napríklad vitamín B2), železa, zinku v organizme alebo nedostatočný, či nevyvážený príjem potravy. Svoju úlohu môžu zohrať taktiež tzv. malabsorbčné syndrómy (spôsobené napríklad ochorením celiakia) alebo nešpecifické črevné zápaly (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída). Pri týchto stavoch nedochádza k dostatočnému vstrebávaniu látok z potravy.

Pomoc liekov a prírody

Liečba vždy záleží na príčine. Ak je hlavným problémom suchosť pokožky, je možné použiť emulzie a krémy určené k zvhlčeniu kože. Pokiaľ je miesto infikované a dochádza k rozvoji zápalu, je potrebné zistiť pôvodcu. Pri nedostatku vitamínov či stopových prvkov dodávame tieto látky, avšak súčasne pátrame po dôvodoch znížených hladín.
Hojenie je možné podporiť aj prírodnými, vysoko efektívnymi prípravkami, ako je napríklad ionizovaná morská voda s aktívnym kyslíkom. Obrovskou výhodou je, že tieto prípravky môžu nahradiť niektoré súčasné, lokálne pôsobiace antibiotiká, antivirotiká a antimykotiká. Dôvodom je fakt, že aktívny kyslík pôsobí oxidačne, a tým dokáže veľmi rýchlo zničiť baktérie, vírusy aj plesne.

Zdroj: http://www.pharmainfo.net/angular-cheilitis
www.actimaris.sk/actimaris-produkty/actimaris-gel-na-hojeni-ran

Prečítajte si tiež:

13 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.

12 rád a tipov, ako hojiť rany a zápaly.